Δεν παιρνει μπροστα δεν λειτουργει τιποτα

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
musicman
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Πέμ 21 Μάιος 2009, 20:55
Επικοινωνία:

Δεν παιρνει μπροστα δεν λειτουργει τιποτα

Δημοσίευση από musicman »

πως παντα τυχερος με μπαταριες κτλ 2 ημερων μηχανακι δεν λειτουργει το λαμπακι του immobilizer και φυσικα δε δουλευει ουτε καντραν ουτε τιποτα νεκρο το μηχανακι ... καλα αρχισαμε ξενερωσα .. και ειναι και κλειστα τα συνεργια σημερα εχω αργισει και στην δουλεια.. γ@μώ το φελεκι μου , γνωριζει κανεισ τι επαθε ?

dimitris22
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ 22 Οκτ 2008, 23:55
Model: -
Τοποθεσία: Γαλατσι
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα δεν λειτουργει τιποτα

Δημοσίευση από dimitris22 »

puntix έγραψε:πως παντα τυχερος με μπαταριες κτλ 2 ημερων μηχανακι δεν λειτουργει το λαμπακι του immobilizer και φυσικα δε δουλευει ουτε καντραν ουτε τιποτα νεκρο το μηχανακι ... καλα αρχισαμε ξενερωσα .. και ειναι και κλειστα τα συνεργια σημερα εχω αργισει και στην δουλεια.. γ@μώ το φελεκι μου , γνωριζει κανεισ τι επαθε ?


καλημερα φιλε μου...λογικα οτι επαθα και εγω πριν κανα 2μηνο....αφησες τα φωτα ανοιχτα, στην θεση παρκιγκ! και τα εφτυσε η μπαταρια....αν μπορεις βαλτο μπροστα σε κατηφορα με δευτερα ταχυτητα,κανε μια βολτα να δεις αν καταφερει να φορτισει καθολου αν οχι εισαι για καινουρια μπαταρια....λογικα αυτο συμβαινει και ελπιζω να μην ειναι τιποτε αλλο
είμαι απο χωριό.................

musicman
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Πέμ 21 Μάιος 2009, 20:55
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα δεν λειτουργει τιποτα

Δημοσίευση από musicman »

που ειναι η μπαταρια να δοκιμασω να το βαλω με καλωδια ?

Άβαταρ μέλους
Saridakis
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2006, 18:39
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα δεν λειτουργει τιποτα

Δημοσίευση από Saridakis »

το τεποζιτο εχει 2 βιδες μπροστα στο τιμονι ,σχεδον απο κατω....τις βγαζεις και σηκωνεις το τεποζιτο...

ελαφρα ομως...κ ηρεμα....

μολις θα το σηκωσεις 10 εκατοστα πρεπει να αφαιρεσεις 2 φισες που ειναι συνδεμενες,απο κατω ,(της βενζινης)..

τις αφαιρεις...και σηκωνεις τελειως το τεποζιτο...

μπροστα σου τωρα ειναι το φιλτροκουτι....και διπλα ακριβως.... το καπακι της μπαταριας.....

musicman
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Πέμ 21 Μάιος 2009, 20:55
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα δεν λειτουργει τιποτα

Δημοσίευση από musicman »

αν και θελω να ρωτησω σε 24 ωρες παιζει να τελειωσει η μπαταρια απο μια ψειρα και ενα φως πισω στη θεση παρκινγκ ?


Stamos
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2007, 11:30
Model: -
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα δεν λειτουργει τιποτα

Δημοσίευση από Stamos »

Ναί!

musicman
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Πέμ 21 Μάιος 2009, 20:55
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα δεν λειτουργει τιποτα

Δημοσίευση από musicman »

ενταξει παιδια το εβαλα μπροστα με καλωδια πηγα θαλασσα , εκανα δηλ καμια 100 χμ κατι εγινε απλα παιρνει λιγο δυσκολα μπροστα (δεν διχνει να σκορτσαρει αλλα βαράει αρκετες κουφιες.. η μιζα ) δεν ξερω αν στρωσει αυριο παω να βαλω την μπαγαζιερα ισως του πω να μου την φορτισει δε ξερω αλλα τα οικονομικα μου δεν ειναι να αλλαζς yasa , φυσικα εχω μια yasa 11 αμπερ απο το κατεμακι μου ισως ταιριαξω αυτην αμα τα εχει παιξει η αλλη .

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα δεν λειτουργει τιποτα

Δημοσίευση από dimitrisfz »

puntix έγραψε:ενταξει παιδια το εβαλα μπροστα με καλωδια πηγα θαλασσα , εκανα δηλ καμια 100 χμ κατι εγινε απλα παιρνει λιγο δυσκολα μπροστα (δεν διχνει να σκορτσαρει αλλα βαράει αρκετες κουφιες.. η μιζα ) δεν ξερω αν στρωσει αυριο παω να βαλω την μπαγαζιερα ισως του πω να μου την φορτισει δε ξερω αλλα τα οικονομικα μου δεν ειναι να αλλαζς yasa , φυσικα εχω μια yasa 11 αμπερ απο το κατεμακι μου ισως ταιριαξω αυτην αμα τα εχει παιξει η αλλη .
η μπαταρια εχει 6μηνες εγγυηση.......για ψαξτο μηπως σε καλυψει γιατι την μαμησες την μπαταριουλα!!! :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

mkafetzis
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ 02 Μάιος 2008, 10:58
Model: -
Τοποθεσία: Περιστέρι
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα δεν λειτουργει τιποτα

Δημοσίευση από mkafetzis »

Μην φοβάσαι αν η μπαταρία σου είναι καινούργια. Αυτός είναι ο σκοπός τους να φορτίζουν και να ξεφορτίζουν. Αν δεν έχει βραχηκυκλωμένο στοιχείο (εκεί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Θέλει αντικατάσταση) άστην να ξεφορτίσει όσες φορές θέλείς και να την ξαναφορτήσεις. Δεν παθαίνει τίποτα. Η μπαταρίες χαλάνε κυρίως με
1) με τον χρόνο (οξυδώνονται τα στοιχεία) και μειώνεται η χωρητικότητά της
2) με απότομη αποφόρτηση ( πχ. να πατάς συνέχεια μίζα που τραβάει πολύ ρεύμα και απο τέρμα γεμάτη η μπαταρία να αδειάσει εντελώς) που σε αυτήν την περίπτωση μπορεί (πιθανόν, όχι κανόνας) να βραχυκυκλώσει στοιχείο.
Δεν κοιμάμαι τωρα πια τα βράδια.....


Άβαταρ μέλους
Dimitrios Mitropoulos
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Τετ 26 Σεπ 2007, 10:51
Model: -
Τοποθεσία: Athens,Pefki
Επικοινωνία:

Re: Δεν παιρνει μπροστα δεν λειτουργει τιποτα

Δημοσίευση από Dimitrios Mitropoulos »

mkafetzis έγραψε:Μην φοβάσαι αν η μπαταρία σου είναι καινούργια. Αυτός είναι ο σκοπός τους να φορτίζουν και να ξεφορτίζουν. Αν δεν έχει βραχηκυκλωμένο στοιχείο (εκεί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Θέλει αντικατάσταση) άστην να ξεφορτίσει όσες φορές θέλείς και να την ξαναφορτήσεις. Δεν παθαίνει τίποτα. Η μπαταρίες χαλάνε κυρίως με
1) με τον χρόνο (οξυδώνονται τα στοιχεία) και μειώνεται η χωρητικότητά της
2) με απότομη αποφόρτηση ( πχ. να πατάς συνέχεια μίζα που τραβάει πολύ ρεύμα και απο τέρμα γεμάτη η μπαταρία να αδειάσει εντελώς) που σε αυτήν την περίπτωση μπορεί (πιθανόν, όχι κανόνας) να βραχυκυκλώσει στοιχείο.
Αν το voltage μιας μπαταρίας μολύβδου πέσει κάτω από ένα όριο, η μπαταρία καταστρέφεται.

Αν λοιπόν αδειάσει τελείως με αυτόν τον αργό και οδυνηρό τρόπο, είναι για πέταμα δυστυχώς, κι ας είναι ολοκαίνουργια...
Fazer 600 S2...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες