Ο troy bayliss δουλευει για το ducati spbk 2012

για τους γρήγορους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Ο troy bayliss δουλευει για το ducati spbk 2012

Δημοσίευση από tsaves »

Ο Αυστραλός αποσύρθηκε από τους αγώνες, αλλά όχι και από την Ducati
Όταν πέρυσι η Ducati αποσύρθηκε επίσημα από το παγκόσμιο πρωτάθλημα SBK, το αφεντικό της εταιρείας Gabriele Del Torchio είχε δηλώσει: "Ξέραμε ότι θα είχαμε μια δύσκολη χρονιά στο World Superbike. Οι νέοι κανονισμοί δεν βοηθούν. Σε κάποιους επετράπη να τους αλλάξουν και το 1198 μας έχει φτάσει στο μέγιστο της απόδοσής του. Σε δύο χρόνια θα είμαστε έτοιμοι με το νέο μας δικύλινδρο 1200cc." Πράγματι, ένας από τους λόγους που προέβαλε η Ducati ήταν ότι χρειαζόταν τους μηχανικούς και τους πόρους για να εξελίξει τη νέα γενιά Superbike . Πολλοί, και ιδιαίτερα οι οπαδοί της εταιρείας, πιστεύουν ότι αιτία ήταν και το πανάκριβο συμβόλαιο με τον Valentino Rossi, κάτι που η επίσημη Ducati αρνήθηκε κατηγορηματικά.
Όποια και αν είναι η αλήθεια, το νέο Superbike ετοιμάζεται. Η επιβεβαίωση έρχεται από τον Troy Bayliss, που δήλωσε ότι συμμετέχει στο project, το αποτέλεσμα του οποίου αναμένεται ίσως και στην φετινή Έκθεση του Μιλάνου EICMA 2011.

Οι δηλώσεις του Corser έγιναν σε συνέντευξή του προς το ιταλικό Motoblog.it, κατά τη διάρκεια της Έκθεσης Passione Moto στην Padova, το περασμένο σαββατοκύριακο.
Παραθέτουμε αποσπάσματα από τη συνέντευξη.

Ε: Troy, τώρα που δεν συμμετέχεις στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, με τι ασχολείσαι, πως περνάει η μέρα σου;
TB: Τι; Ποιος δεν συμμετέχει στο πρωτάθλημα; [γελάει] Όμως σοβαρά τώρα, έχω περισσότερο χρόνο για την οικογένειά μου, αλλά η ζωή μου δεν έχει αλλάξει πολύ. Τα τελευταία χρόνια πάντα δοκίμαζα τα Superbike της Ducati πριν και μετά τη σεζόν, παρευρισκόμουν σε όλες τις εκδηλώσεις της Ducati και διατηρώ ακόμα σχέση με τους χορηγούς μου.
Ε: Οπότε βοηθάς και με το νέο Superbike του 2012;
TB: Ναι βέβαια, είναι δουλειά μου να παρακολουθώ όλες τις φάσεις δοκιμών του νέου μοντέλου. Δεν μπορώ να αποκαλύψω κάτι, αλλά δουλεύουμε πολύ για να δημιουργήσουμε μια ανταγωνιστική μοτοσυκλέτα που θα μπορεί να κερδίσει το πρωτάθλημα. Είμαι μόνον ένας αναβάτης εξέλιξης και δεν έχει κανέναν διοικητικό ρόλο. Αυτό που κάνω καλύτερα είναι να οδηγώ μοτοσυκλέτες και αυτή είναι η συμμετοχή μου στη δομή της σχετικής ομάδας.
Ε: Μόνον δοκιμές και καθόλου αγώνες; Υπάρχει περίπτωση να ξαναδούμε το Νο 21 στην εκκίνηση;
TB: Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θα το ήθελα! Σκέφτομαι την επιστροφή στους αγώνες καθημερινά, είναι το πάθος μου και τα χρόνια των αγώνων ήταν φανταστικά! Είναι κάτι που γυρνάει διαρκώς στο μυαλό μου, αλλά έχω άλλες υποχρεώσεις τώρα και με αυτές ασχολούμαι.
Ε: Ποιον βλέπεις σαν πρωταθλητή για το 2011;
ΤΒ: Είναι πολύ νωρίς ακόμα, αλλά από τον πρώτο αγώνα μας έκανε εντύπωση η αποφασιστικότητα του Carlos Checa. Η ομάδα πίσω του είναι επίσημη και έχουν πολλές ελπίδες να διεκδικήσουν τον τίτλο. Βέβαια είναι και ο Max Biaggi που θα προσπαθήσει να αμυνθεί με νύχια και δόντια, αλλά οι μοτοσυκλέτες της Yamaha ήταν έκπληξη με το πόσο ανταγωνιστικές φαίνονται φέτος. Η ομάδα είναι πολύ καλή και με τα δύο μεγάλα ταλέντα, τον Laverty και τον Melandri θα είναι ανάμεσα στους πρώτους.
Ε: Θα ήθελα να αναφέρω μια ημερομηνία. Τι σου θυμίζουν οι λέξεις " Monza 2000";
TB: [χαμογελώντας] Εκείνη τη φανταστική προσπέραση!
Ε: "Αλλά πώς κατάφερες να τους περάσεις και τους τέσσερις;
TB: Μη ρωτάς, ακόμα προσπαθώ να το καταλάβω! Δεν ξέρω τι είχα στο μυαλό μου εκείνη την ώρα, αλλά ήταν η αρχή των πάντων. Μετά τον αγώνα στο γκαράζ, ο manager της Ducati με πήρε παράμερα και μου είπε "εσύ δεν θα φύγεις ποτέ από εδώ".

Και για όσους δεν έχουν δει ποτέ την Προσπέραση, παρακολουθείστε το video.

Link

http://www.0300.gr/
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Ο troy bayliss δουλευει για το ducati spbk 2012

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Παιδιά...το 1198 είναι πολύ δυνατή μηχανή. Μην έχετε αμφιβολία...λόγω του πόσο καλή μηχανή είναι το 1198 όλοι πήγαν τον πήχη παραπέρα για την κερδίσουνε με τετρακύλινδρα. Πέραν του παρασκηνίου με τους κανονισμούς και τα κατά καιρούς 2κύλινδρα που εμφανίστηκαν, τα τωρινά ducati έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ και κυρίως βελτιώθηκε η γραμμή παραγωγής σε μεγάλο βαθμό. Αλλά όταν δεν φτιάχνεις σκούτερ, παπιά κτλ και γενικά έχεις ένα προφίλ τελειώς διαφορετικό κι όταν πρίν μια 5 ετία ήταν η μοναδική ευρωπαϊκή εταιρεία μοτοσικλετών σε υψηλό επίπεδο...δεν είναι δηλαδή να πέρνουμε στα αστεία, παρά τα ευτράπελα κατά καιρούς, την ducati και γενικά τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζουν οι ιταλοί την κατασκευή μιας μοτοσικλέτας για αγώνες....απλώς η ιδέα πως ένας 40άρης (χθεσινός) στήνει το "αυριανό" σούπερμπάϊκ...μπορεί να είναι κάπως...αλλά θα είναι αποτελεσματικοί.
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγωνιστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες