2011 MOTOGP:Δοκιμες στην sepang

για τους γρήγορους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

2011 MOTOGP:Δοκιμες στην sepang

Δημοσίευση από tsaves »

Σύνοψη της πρώτης μέρας
Και επιτέλους, οι νέες μοτοσυκλέτες των MotoGP βγήκαν στην πίστα. Η οποία στο τέλος της βρήκε τον Casey Stoner να έχει κάνει τον ταχύτερο χρόνο, προς έκπληξη ελαχίστων. Μάλιστα η διαφορά από τον δεύτερο ήταν σημαντική, όμως ο Stoner είχε τη βοήθεια του "κοινού" και στην προκειμένη περίπτωση των ατμοσφαιρικών συνθηκών. Ο χρόνος του προς το τέλος της περιόδου, οπότε η πίστα είχε αρχίσει να δροσίζεται, διευκολύνοντας τη δουλειά των ελαστικών.
Στις 5:00μμ (τοπική ώρα) ο Stoner ήταν 5ος ταχύτερος, 4/10 πίσω από τον χρόνο του πρωτοπόρου Jorge Lorenzo. Ύστερα από μόλις 4 γύρους όμως ο Αυστραλός είχε μειώσει τον χρόνο του κατά ¾ του δευτερολέπτου και είχε εκτιναχθεί στην πρώτη θέση.
Πριν την έφοδο του Stoner, πρωταγωνιστές της ημέρας ήταν οι δύο Ισπανοί, ο Jorge Lorenzo της Yamaha και ο συναθλητής του Stoner στην Honda, Dani Pedrosa. Ο ώμος του Dani φαίνεται να έχει επανέλθει, καθώς ο μικρόσωμος αναβάτης ολοκλήρωσε 62 γύρους χωρίς προβλήματα, σε μια ως συνήθως ξεστή και υγρή πίστα.

Ο Marco Simoncelli ήταν εντυπωσιακός, καθώς από ό,τι φαίνεται η Honda τίμησε την υπόσχεσή της να παραδώσει πρωτοκλασάτες μοτοσυκλέτες στην Gresini. Ο Simoncelli βρέθηκε μπροστά από μια σειρά αναβατών που δεν απείχαν παρά δέκατα του δευτερολέπτου μεταξύ τους. Μεταξύ αυτών οι Ben Spies (Yamaha), Alvaro Bautista (Suzuki), ο νέος συναθλητής του Simoncelli Hiroshi Aoyama, ο Andrea Dovizioso (Repsol) και ο Colin Edwards (Monster Tech 3 Yamaha). Και ο Spies εντυπωσίασε, καθώς μετά από 4 μόλις γύρους κατάφερε να καταστρέψει την εργοστασιακή M1 του --χωρίς ευτυχώς να χτυπήσει ο ίδιος.
Όπως αναμενόταν το Suzuki ήταν γρήγορο στη ζέστη του Sepang, αφού σε τέτοιες συνθήκες η GSV-R αποκτά πολύ καλή αίσθηση και έτσι ο Bautista έκανε τον 6ο χρόνο. Πολύ καλή και η απόδοση του Aoyama. Ο Ιάπωνας έκανε τον 70 χρόνο, 9/10 του δευτερολέπτου πίσω από τον τρομερό χρόνο του Casey Stoner και μισό δευτερόλεπτο πίσω από τον παγκόσμιο πρωταθλητή Jorge Lorenzo. Με την εμφάνισή τους οι περυσινοί "νεοφώτιστοι" δείχνουν ώριμοι να πρωταγωνιστήσουν.

Για όσους διατηρούν τις αμφιβολίες τους για τις προθέσεις της Honda αρκεί να πούμε ότι ο χρόνος του Kousuki Akiyoshi -αναβάτη εξέλιξης του HRC. Akiyoshi έκανε τον 11ο χρόνο, 1,6 δευτ. πίσω από τον Stoner και 1,25 από του Lorenzo. Προφανώς το RC212V είναι πύραυλος…

Σε αντίθεση με τα παραπάνω έρχεται η εικόνα στο στρατόπεδο της Ducati. Ταχύτερος αναβάτης με Desmosedici ήταν ο Randy de Puniet (10ος) ενάμισι δευτερόλεπτο πίσω από τον Stoner. Ο Γάλλος ήταν 2/10 του δευτ/του ταχύτερος από τον Rossi, ο ώμος του οποίου ήταν φανερό ότι τον δυσκόλευε την οδήγηση. Ο Rossi έκανε τους μισούς γύρους από ό,τι ο Stoner και δεν οδήγησε ποτέ παραπάνω από 4-5 γύρους μαζεμένους. Ο πολυπρωταθλητής φάνηκε πολύ μαζεμένος στις συνομιλίες τους με τους δημοσιογράφους, γιατί όπως είπε φοβάται ότι δεν θα επανέλθει πλήρως σε κορυφαία κατάσταση πριν τον Μάιο ή τον Ιούνιο.
Πόσο απέδωσε η πολυδιαφημισμένη προσπάθεια επανεξέλιξης της GP11 σύμφωνα με τις οδηγίες του Rossi; Μάλλον όχι όπως περίμεναν στην Corse, κρίνοντας από τους χρόνους του Nicky Hayden. Ο Αμερικανός δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από τον 13ο χρόνο της ημέρας, και στο τέλος παραπονέθηκε για προβλήματα με το μπροστινό της Για το ίδιο σημείο δηλαδή που ήδη έχουν αλλαχτεί τα πάντα σε σχέση με πέρυσι. Η έλλειψη δοκιμών είναι φανερό ότι δυσκολεύει την επιτυχημένη εφαρμογή τέτοιων δραστικών επεμβάσεων. Απομένουν δύο ακόμα μέρες δοκιμών όμως η Ducati χρειάζεται περισσότερο χρόνο και δουλειά για να φτάσει τις Honda και Yamaha.
πηγη.http://www.0300.gr/index.php
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: 2011 MOTOGP:Δοκιμες στην sepang

Δημοσίευση από tsaves »

Κυριαρχία Honda την 2η μέρα
5 Honda στις 6 πρώτες θέσεις!

Η επίθεση του Stoner την τελευταία ώρα απέδωσε και ο Αυστραλός από την 5η θέση ανέβηκε στην 2η, βελτιώνοντας σχεδόν 2 δέκατα του δευτερολέπτου τον χρόνο του. Όμως η τελική διαφορά των 0.664 από τον ομόσταυλό του Dani Pedrosa παραμένει μεγάλη. Ίσως αυτός να είναι και ο ταχύτερος χρόνος του τριήμερου, αν αύριο το πρωί οι συνθήκες αλλάξουν προς το χειρότερο.

Την καθολική κυριαρχία της Honda σπάει ο Βen Spies με την Yamaha του στην 3η θέση. Ο ομόσταυλός του Jorge Lorenzo είναι σήμερα 7ος, πίσω και από τον Hiroshi Aoyama που οδηγεί μια δορυφορική Honda!

Έτσι επιβεβαιώνεται αυτό που μας είπε ο Valentino Rossi στο Wrooom:

«H Honda είναι μπροστά τεχνολογικά αυτήν την στιγμή.»

Ευχάριστη η 8η θέση του Alvaro Bautista για την Suzuki.

H Ducati αντίθετα πρέπει να προβληματίζεται πολύ, με πρώτο οδηγό τον Hector Barbera της δορυφορικής Aspar Team και τον Hayden οριακά να περνάει τον δοκιμαστή της Honda.

O Valentino Rossi με την κατάσταση του ώμου του είναι μια ακόμη απογοήτευση για τους Ιταλούς.

Tελική κατάταξη 2ης ημέρας:

1. Pedrosa D. Repsol Honda Team 2:00.770 •

2. Stoner C. Repsol Honda Team +0.664 •

3. Spies B. Yamaha Factory Racing +0.738 •

4. Dovizioso A. Repsol Honda Team +0.742 •

5. Simoncelli M. San Carlo Honda Gresini +0.752 •

6. Aoyama H. San Carlo Honda Gresini +0.764 •

7. Lorenzo J. Yamaha Factory Racing +0.793 •

8. Bautista A. Rizla Suzuki MotoGP +0.917 •

9. Edwards C. Monster Yamaha Tech 3 +0.952 •

10. Barbera H. Aspar Team +1.323 •

11. Hayden N. Ducati Marlboro Team +1.609
πηγη.http://motograndprix.gr/
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: 2011 MOTOGP:Δοκιμες στην sepang

Δημοσίευση από tsaves »

Δηλώσεις των Pedrosa, Stoner, Dovizioso]
Η ικανοποίηση είναι έκδηλη στην Repsol Honda

Οι άνθρωποι της Repsol Honda είχαν κάθε λόγο να είναι χαμογελαστοί στο τέλος της δεύτερης ημέρας των δοκιμών στην Sepang. Οι τρεις αναβάτες της βρέθηκαν στην πρώτη, τη δεύτερη και την τέταρτη θέσης της κατάταξης και όλα δείχνουν ότι η διαδικασία θα έχει θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα.



Ο Dani Pedrosa, ο οποίος ήταν στην κορυφή της κατάταξης, δήλωσε:

«Νομίζω ότι για πρώτη φορά ήμουν τόσο γρήγορος από την αρχή της ημέρας. Δεν είχα τον νου μου στο χρονόμετρο, όμως όταν διαπίστωσα ότι οι συνθήκες στην πίστα ήταν καλές, πίεσα περισσότερο. Όσο πλησίαζα στο όριο, τόσο περισσότερο ήταν εμφανείς οι αλλαγές που κάναμε στην μοτοσυκλέτα. Σήμερα δοκίμασα τον νέο κινητήρα, ο οποίος έχει βελτιωθεί από την Βαλένθια, και κάναμε κάποιες νέες ρυθμίσεις στο πλαίσιο και την πίσω ανάρτηση. Αύριο θα δοκιμάσουμε και τις δύο μοτοσυκλέτες, την περσινή και την φετινή, για να δούμε τις διαφορές και να καταλήξουμε σε κάποια συμπεράσματα αναφορικά με το πλαίσιο και τον κινητήρα.»



Ο Casey Stoner, ο οποίος ήταν ο ταχύτερος χτες, σήμερα βρέθηκε στην δεύτερη θέση και εξήγησε τον λόγο:

«Χτες σημείωσα τον ταχύτερο χρόνο και περίμενα να συμβεί το ίδιο και σήμερα καθώς κάναμε δοκιμές με μαλακής γόμας ελαστικό. Όμως οι ρυθμίσεις στο πλαίσιο δεν ήταν αυτές που θα μας επέτρεπαν να εκμεταλλευτούμε στο έπακρο την απόδοση του μαλακού ελαστικού. Αύριο θα συγκρίνουμε πάλι τις ρυθμίσεις μεταξύ των δύο πλαισίων για να δούμε τι πρέπει να κάνουμε. Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να δούμε ακόμα, όμως αυτά μπορούν περιμένουν ως τις επόμενες δοκιμές. Πλέον, έχω αρχίσει να καταλαβαίνω τι χρειάζεται η μοτοσυκλέτα για να κινηθεί γρήγορα και αισθάνομαι άνετα πάνω της.»



Ο Andrea Dovizioso οδήγησε και σήμερα την μοτοσυκλέτα του 2011 και δοκίμασε τις νέες ρυθμίσεις στο πιρούνι της Ohlins με σκοπό να βρεθεί η αιτία για την οποία παρουσιάζονται κραδασμοί στις στροφές. Επίσης, δοκίμασε και διάφορες ρυθμίσεις στην χαρτογράφηση του κινητήρα. Όπως δήλωσε:

«Έχουμε μια “βάση” η οποία αποδίδει καλά στις διαφορετικές συνθήκες που επικρατούν στις πίστες. Σήμερα ξεκινήσαμε και πάλι να συγκρίνουμε τις περσινές ρυθμίσεις του πιρουνιού με αυτές που θέλουμε για φέτος και καταλήξαμε στις δεύτερες. Με αυτές μπορώ να φρενάρω πιο έντονα μέσα στη στροφή, έστω και εάν υπάρχουν οι κραδασμοί. Είμαι χαρούμενος με το ρυθμό που είχα σήμερα αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από την αδυναμία μου να κινηθώ πιο γρήγορα με τα μαλακά ελαστικά.»
πηγη.http://motograndprix.gr/
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: 2011 MOTOGP:Δοκιμες στην sepang

Δημοσίευση από tsaves »

αντε επειδη εχω οραξη να βαλω κ 2 βιντεο απο τα γκαραζ της yamaha.. :mrgreen: :mrgreen:


Link



Link
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: 2011 MOTOGP:Δοκιμες στην sepang

Δημοσίευση από tsaves »

Τι είπαν οι Rossi, Hayden

Καλύτερη διάθεση, καλύτερα αποτελέσματα στην Ducati

Η δεύτερη ημέρα των δοκιμών στην Μαλαισία πήγε καλύτερα για την ομάδα της Ducati Marlboro συγκριτικά με την πρώτη. Ο Nicky Hayden ήταν πάλι ταχύτερος του Rossi αλλά ο Ιταλός αισθανόταν καλύτερα απ’ ό,τι χτες.



Ο Valentino δήλωσε:

«Έκανα 42 γύρους σήμερα, κάτι που είναι ενθαρρυντικό. Αν και πιέζω τον ώμο μου αρκετά, δεν αισθάνομαι να πονάω περισσότερο. Έτσι αποφάσισα να ξεκινήσω τις δοκιμές από το πρωί. Στην πράξη, όταν “ζεσταθεί” ο ώμος μου αισθάνομαι καλύτερα και μπορώ να κάνω τις κινήσεις που θέλω. Βεβαίως ακόμα μειονεκτώ έναντι των άλλων, καθώς πονάω, αλλά μπορώ να κάνω δουλειά.

Σήμερα δουλέψαμε πάνω στην αεροδυναμική. Υπάρχουν κάποιες μικροταλαντώσεις από το εμπρός μέρος τις οποίες δεν μπορέσαμε να εξαλείψουμε αλλά θα προσπαθήσουμε να το κάνουμε αύριο. Επίσης, πρέπει να αποκτήσω περισσότερη εμπειρία από τα ελαστικά, ιδίως από τη στιγμή που αλλάζουμε από σκληρά σε μαλακά και το αντίστροφο. Αν ο καιρός παραμείνει καλός τότε θα βελτιώσουμε τους χρόνους μας. Σκοπός μας είναι να κινούμαστε ταχύτερα με μεγαλύτερη ευκολία. Είμαι ευχαριστημένος από την πρόοδο που κάναμε ως τώρα.»



Ο N. Hayden τόνισε:

«Ήμασταν τυχεροί που έκανε καλό καιρό. Οι δοκιμές πήγαν καλύτερα σήμερα, μειώσαμε τους χρόνους μας αλλά ακόμα υστερούμε πολύ σε σχέση με τους πρώτους. Είχα πρόβλημα με κραδασμούς από την μοτοσυκλέτα και αφιερώσαμε πολύ χρόνο για να βρούμε την αιτία που τους προκαλεί. Δοκιμάσαμε πολλές ρυθμίσεις στο ψαλίδι, διαφορετικές ρυθμίσεις στη γεωμετρία της ανάρτησης καθώς και πολλές στάσεις για το πώς θα κάθομαι πάνω στη μοτοσυκλέτα. Δεν είμαι ικανοποιημένος από το ρυθμό μου αλλά είναι αρχή ακόμα. Πάντως, το κλίμα στην ομάδα είναι εκπληκτικό!»
πηγη.http://motograndprix.gr/
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
res nikos
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Κυρ 10 Ιούλ 2005, 22:22
Model: -
Επικοινωνία:

Re: 2011 MOTOGP:Δοκιμες στην sepang

Δημοσίευση από res nikos »

Ο Dani Pedrosa, ο οποίος ήταν στην κορυφή της κατάταξης, δήλωσε:
«Νομίζω ότι για πρώτη φορά ήμουν τόσο γρήγορος από την αρχή της ημέρας. Δεν είχα τον νου μου στο χρονόμετρο, όμως όταν διαπίστωσα ότι οι συνθήκες στην πίστα ήταν καλές, πίεσα περισσότερο. Όσο πλησίαζα στο όριο, τόσο περισσότερο ήταν εμφανείς οι αλλαγές που κάναμε στην μοτοσυκλέτα. Σήμερα δοκίμασα τον νέο κινητήρα, ο οποίος έχει βελτιωθεί από την Βαλένθια, και κάναμε κάποιες νέες ρυθμίσεις στο πλαίσιο και την πίσω ανάρτηση. Αύριο θα δοκιμάσουμε και τις δύο μοτοσυκλέτες, την περσινή και την φετινή, για να δούμε τις διαφορές και να καταλήξουμε σε κάποια συμπεράσματα αναφορικά με το πλαίσιο και τον κινητήρα.»

Ο Casey Stoner, ο οποίος ήταν ο ταχύτερος χτες, σήμερα βρέθηκε στην δεύτερη θέση και εξήγησε τον λόγο:
«Χτες σημείωσα τον ταχύτερο χρόνο και περίμενα να συμβεί το ίδιο και σήμερα καθώς κάναμε δοκιμές με μαλακής γόμας ελαστικό. Όμως οι ρυθμίσεις στο πλαίσιο δεν ήταν αυτές που θα μας επέτρεπαν να εκμεταλλευτούμε στο έπακρο την απόδοση του μαλακού ελαστικού. Αύριο θα συγκρίνουμε πάλι τις ρυθμίσεις μεταξύ των δύο πλαισίων για να δούμε τι πρέπει να κάνουμε. Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να δούμε ακόμα, όμως αυτά μπορούν περιμένουν ως τις επόμενες δοκιμές. Πλέον, έχω αρχίσει να καταλαβαίνω τι χρειάζεται η μοτοσυκλέτα για να κινηθεί γρήγορα και αισθάνομαι άνετα πάνω τηs
ολα ειναι δρομος

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: 2011 MOTOGP:Δοκιμες στην sepang

Δημοσίευση από tsaves »

Οι δηλώσεις των Lorenzo, Spies

Θετική αποτίμηση για την Yamaha Factory Racing Team

Ο Jorge Lorenzo ήταν έβδομος σήμερα και εξήγησε γιατί:

«Συνεχίσαμε να ψάχνουμε τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Κάποιες ήταν ικανοποιητικές, κάποιες όχι. Νομίζω ότι βρήκαμε τον τρόπο να έχουμε καλύτερη πρόσφυση, όμως παρουσιάστηκαν κραδασμοί και πρέπει να βρούμε την αιτία που τους προκαλεί. Είχε ζέστη σήμερα και κουράστηκα. Παρόλα αυτά, βελτιώσαμε πολλά στην μοτοσυκλέτα και τώρα πρέπει να βρω τον κατάλληλο ρυθμό για να μπορέσω να μεταφέρω σωστά στην ομάδα τα θετικά και τα αρνητικά για να την εξελίξουμε κι άλλο.»



O Ben Spies τα πήγε καλύτερα από τον ομόσταυλό του καθώς ήταν τρίτος στην κατάταξη. Όπως είπε:

«Σήμερα τα πήγαμε καλά. Ξεκίνησα με ταχύ ρυθμό και δουλέψαμε πολύ πάνω στα ηλεκτρονικά συστήματα και στην χαρτογράφηση του κινητήρα. Πετύχαμε πολλά οπότε αύριο θα δουλέψουμε με τις ρυθμίσεις του κινητήρα και με τα ελαστικά της Bridgestone.»



Ο Massimo Meregalli, Διευθυντής της Yamaha Factory Racing Team, τόνισε:

«Κάναμε πολλές δοκιμές σε πολλούς τομείς και πήραμε τις πληροφορίες που θέλαμε. Ο Ben ήταν ταχύς όλη την ημέρα και αυτό με ευχαριστεί καθώς μας δίνει εμπιστοσύνη για καλά αποτελέσματα. Περιμένουμε να δούμε τι θα κάνει αύριο με τις δοκιμές των ελαστικών.»



Με τη σειρά του ο Wilko Zeelenberg, Team Manager του Lorenzo, επεσήμανε:

«Η δεύτερη ημέρα μας άφησε με ανάμεικτα συναισθήματα σχετικά με τα αποτελέσματα. Πάντως έχουμε μια καλή βάση. Το πρωί δεν κυνηγήσαμε να κάνουμε ένα γρήγορο χρόνο αλλά να βελτιώσουμε την μοτοσυκλέτα. Είναι λογικό κάποια πράγματα που δοκιμάζουμε να μην αποδίδουν και σήμερα βρήκαμε ένα από αυτά. Πάντως η αποτίμηση της ημέρας είναι θετικh.
πηγη.http://motograndprix.gr/
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: 2011 MOTOGP:Δοκιμες στην sepang

Δημοσίευση από tsaves »

O Simoncelli 1ος του τριημέρου!!

Ο «Super Sic» επισφράγισε την κυριαρχία της Honda

O 24χρονος κοντοχωριανός του Rossi, o Marco Simoncelli, κυριάρχησε την 3η και τελευταία μέρα των δοκιμών και «έγραψε» στην Sepang πετυχαίνοντας τον καλύτερο χρόνο του τριημέρου, παρά τις περί του αντίθετου προβλέψεις των αναγνωστών του site μας, που μόλις το 3% τον έβλεπε τελικό νικητή του 1ου επίσημου τεστ της χρονιάς. Με το 2:00.757 που πέτυχε μόλις στον 2ο γύρο του στην πίστα της Μαλαισίας, βρέθηκε με την εργοστασιακή του Honda (της ομάδας San Carlo Gresini) 13 χιλιοστά του δευτερολέπτου μπροστά από τον χθεσινό χρόνο του επίσης εργοστασιακού του HRC, του Dani Pedrosa και 54 χιλιοστά μπροστά από τον Casey Stoner, που είναι ομόσταυλος του Pedrosa στην Repsol Honda.

H κυριαρχία του HRC επιβεβαιώθηκε με τον καλύτερο τρόπο και από τον 4ο χρόνο (σημερινό και συνολικό 5o του τριημέρου), του Andrea Dovizioso.



O Jorge Lorenzo και η εργοστασιακή Yamaha M1, στην 3η θέση σήμερα και στην 4η συνολικά, είναι η μόνη που χάλασε την ολοκληρωτική κυριαρχία του «big H».



Ο Marco Simoncelli μάλιστα το απόγευμα δεν προσπάθησε να βελτιώσει και άλλο τον χρόνο, αλλά έκανε πραγματική προσομοίωση αγώνα, με 22 γύρους, 20 στο ρυθμό αγώνα και 2 (είσοδος – έξοδος στην πίστα) χαλαρούς.

«Πήγε όπως περιμέναμε. Η μοτοσυκλέτα κατανάλωσε όλο το καύσιμο, που σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις μας στον κινητήρα ήταν σωστές. Ο ρυθμός μου ήταν σταθερά γρήγορος με περάσματα στο 2:01 και στους τελευταίους γύρους στο 2:02.8,» είπε ο Ιταλός, που του αρέσει η Sepang, αφού εκεί πήρε το Πρωτάθλημα στα 250 με την Gilera.

«Είναι ωραίο να πηγαίνεις γρήγορα, αλλά δεν έχω αυταπάτες. Η σεζόν έχει ακόμη δύο τεστ και 18 αγώνες και δεν πρέπει να έχω ψευδαισθήσεις ότι θα είμαι μόνιμα σε αυτήν τη θέση,» είπε ο ψηλότερος οδηγός του MotoGP.

Σε ερώτηση για το αν θα ήθελε να πάει στην εργοστασιακή ομάδα του HRC απάντησε:

«Για μένα το να είαι μπροστά με τον Gresini και την επόμενη χρονιά, είναι καλά, αφού έχουμε οργάνωση όπως ένα εργοστασιακό team.»



Ο φίλος του «Super Sic», ο πολύς Valentino Rossi, σήμερα βρέθηκε στην 10η θέση βελτιώνοντας τον χρόνο του σχεδόν κατά 8 δέκατα του δευτερολέπτου, μάλιστα συμπληρώνοντας 52 γύρους, γεγονός που δείχνει ότι είχε λιγότερες ενοχλήσεις από τον ώμο του.
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: 2011 MOTOGP:Δοκιμες στην sepang

Δημοσίευση από tsaves »

Χαμόγελα στην Repsol Honda

Οι άνθρωποι της ομάδας δεν κρύβουν την χαρά τους

Το τριήμερο δοκιμών στην Sepang πήγε πολύ καλά για την ομάδα της Repsol Honda και η ευχαρίστηση ήταν έκδηλη στα πρόσωπα των ανθρώπων της. Σήμερα, ο Casey Stoner είχε μια πτώση η οποία δεν είχε επιπτώσεις για τον ίδιο. Ο ίδιος δήλωσε:

«Η σημερινή ημέρα ήταν η καλύτερη από τις τρεις, παρά το γεγονός ότι έπεσα. Γενικά, κάναμε πρόοδο δοκιμάζοντας διαφορετικές ρυθμίσεις στο πλαίσιο. Καταφέραμε να κάνουμε τη μοτοσυκλέτα να δουλεύει καλύτερα όταν έχει χρησιμοποιημένα ελαστικά και ρυθμίσαμε αποδοτικότερα το traction control, κάτι που με βοηθά να βγαίνω καλύτερα από τις στροφές. Είμαι ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα των δοκιμών τα οποία ήταν θετικότερα απ’ ό,τι περίμενα.»



Ο Andrea Dovizioso είπε για την προσπάθειά του:

«Το πρωί δοκίμασα διαφορετικές ρυθμίσεις της ανάρτησης και βελτιώσαμε την αίσθηση της μοτοσυκλέτας μέσα στην στροφή. Δουλέψαμε με το traction control και βρήκαμε κάποιες λύσεις. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να βρούμε λύση με τον συμπλέκτη. Οι συνθήκες ήταν καλές και με μαλακά ελαστικά έκανα χρόνο κοντά στα 2’:00’’, κάτι που με χαροποίησε πολύ. Είμαι πολύ ικανοποιημένος με τη δουλειά που έκανε η ομάδα. Το HRC έχει μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα και πολύ ικανούς αναβάτες. Επίσης, είμαι ικανοποιημένος από την προπόνησή μου και από το επίπεδο της φυσικής κατάστασής μου.»



Ο Dani Pedrosa, ο οποίος σημείωσε τον έκτο χρόνο, δήλωσε:

«Είμαι πολύ χαρούμενος από την εξέλιξη των δοκιμών. Η κατάσταση του χεριού μου βελτιώθηκε και δεν παθαίνω κράμπες πλέον. Σήμερα το απόγευμα έκανα 12 γύρους και τα πήγα καλά. Η μοτοσυκλέτα βελτιώθηκε και φεύγουμε από τη Μαλαισία με ξεκάθαρα συμπεράσματα αναφορικά με το πλαίσιο, την ανάρτηση και τον κινητήρα. Η Ohlins μας έφερε κάποια νέα μηχανικά μέρη που μπορούν να βελτιώσουν περισσότερο την μοτοσυκλέτα. Για εμένα, το σημαντικότερο είναι ότι καταφέραμε να αποκτήσουμε σταθερότητα στο φρενάρισμα, κάτι που ήταν επιδίωξή μας.»



Ο Shuhei Nakamoto, Αντιπρόεδρος του HRC, συνόψισε:

«Οι δοκιμές είχαν θετικό αποτέλεσμα. Είμαστε ευχαριστημένοι με τα αποτελέσματα και με το γεγονός ότι οι προσπάθειές μας είναι προς την σωστή κατεύθυνση. Γνωρίζουμε ότι ο ανταγωνισμός είναι έντονος και δεν πρέπει να εφησυχάσουμε. Ξέρουμε τα ισχυρά και τα αδύναμα σημεία μας και στόχος μας είναι να δημιουργήσουμε μια μοτοσυκλέτα με την οποία να μπορεί να κερδίζει καθένας από τους τρεις αναβάτες μας, ανεξάρτητα από τις ρυθμίσεις που επιλέγουν.»

http://motograndprix.gr/
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: 2011 MOTOGP:Δοκιμες στην sepang

Δημοσίευση από tsaves »

αντε κ αλλο ενα βιντεο.... :lol: :lol:

Link
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
swtirakos600
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2008, 13:23
Model: FZ6
Τοποθεσία: Αθήνα - Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: 2011 MOTOGP:Δοκιμες στην sepang

Δημοσίευση από swtirakos600 »

YAMAHA ολέ !!!
</->/ss4
Οι αγόνες πότε ξεκινάνε :?:
Θα μεταδοθούν στην Ελλάδα από την τηλεόραση φέτος
ή μήπως λόγω κρίσης τα κανάλια δεν ενδιαφέρθηκαν?
Ξέρει κανείς αν θα είναι στον ΣΚΑΪ όπως και πέρσυ?
Thanks.
Ζήτω το ABS !!
Σώζει ζωές !!

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: 2011 MOTOGP:Δοκιμες στην sepang

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Εγώ πιστεύω πως στις 23 Οκτωβρίου 2011 πάλι στη Μαλαισία, ο Spies θα σηκώσει την κούπα στο αναβατών και στον επόμενο αγώνα η Yamaha το κατασκευαστών.

Και στις 25 Σεπτεμβρίου 2011 με την καρό σημαία του 2ου αγώνα, ντάμπλ στα SBK με τον Laverty για την Yamaha.

Έτσι απλά. Κι ας βρεθεί κάποιος να επιχειρηματολογήσει στο γιατί όχι!

:smoke:
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγωνιστικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης