tps και αυξημενη καταναλωση

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
giorgaras
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 29 Μάιος 2009, 12:47
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΝΙΟΤΕ ΛΥΓΟΥΡΙΟ...!!!
Επικοινωνία:

tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από giorgaras »

τα fazer-aki (8/2005) μου τον τελευταιο καιρο με εχει ξετιναξει.....με ενα τεποζιτο μου βγαζει 160-170 κμ....αν ειναι ποτε δυνατον ενω παλαιοτερα μου εβγαζε 250-280 και στα ταξιδακια ειχα βαρεσει και 300 μεχρι να φλασαρει η ρεζερβα.....!!!

κατα 99% πασχω και απο τρs μιασ και το εργαλειο σβηνει οταν ειμαι με νεκρα...ακομα και εν κινησει οταν συμπλεκταρω σβηνει...το κλεινω απ τον διακοπτη...το ξανανοιγω κ μετα οκ για καποια χιλομετρα...χωρια το οτι το ακουω να μπερδευει κ να πεφτουν οι στροφουλεσ του απο 1040-1080 στισ 870...

Άβαταρ μέλους
BARBATUS
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ 2008, 16:04
Model: -
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από BARBATUS »

100% T.P.S. :thumright:
Εύχομαι να χω την υγειά μου να δω τι (σκ@τ@) θα οδηγώ σε καμιά δεκαριά χρόνια...

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από koulis »

το fz6 '05 επειδη το εχει φιλος βγαζει αααανετα 250χλμ αυτονομια οποτε μαλλον εχεις θεμα tps φιλε μου :wink:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Ter
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 09 Ιαν 2005, 23:14
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Ter »

Όταν παρέδωσε πνεύμα το δικό μου TPS στην διαδρομή Κατερίνη - Αθήνα έκαψα 3 ντεπόζιτα και έφτασα με την ρεζέρβα!
Συνήθως χρειαζόμουν ενάμιση, άντε βαριά δύο...

Τα συμπτώματα πάντως είναι σίγουρα TPS... Δεν το άλλαξες όταν έγινε ανάκληση;

Άβαταρ μέλους
jminas82
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από jminas82 »

TPS Σιγουρα!!!Και εγω τα ιδια ειχα!!Νομιζω οτι φταει η Βενζινη, μολις το αλλαξα ολα πανε ρολοϊ.

giorgaras
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 29 Μάιος 2009, 12:47
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΝΙΟΤΕ ΛΥΓΟΥΡΙΟ...!!!
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από giorgaras »

[quote="Ter"]


Δεν ξέρω πότε έγινε ανάκληση...αν και το έχω μόνο κανα 7 μηνο......!

Άβαταρ μέλους
swtirakos600
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2008, 13:23
Model: FZ6
Τοποθεσία: Αθήνα - Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από swtirakos600 »

Παιδιά, συγνώμη για την ασχετοσίνη μου, αλλά τί είναι το TPS?
Απ' ότι καταλαβαίνω είναι ο εγκέφαλος του κινητήρα (?).

Μια φορά σε ταξίδι, μου έτυχε και μένα να καίει πολλά.
Αλλά όλες τις υπόλοιπες φορές, όλα πάνε καλά...

Αν το TPS ήταν προβληματικό θα είχα μόνιμο πρόβλημα, ή μήπως πρέπει να το κοιτάξω?

:? :? :? :? :?
Ζήτω το ABS !!
Σώζει ζωές !!

DeusEx
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί 26 Μάιος 2009, 23:44
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από DeusEx »

tps ειναι

το ιδιο ειχα κ γω στο 05 μου.

Αλλαγη κ ολα οκ ... τσαμπε ετσι ? ειναι στην ανακληση ...

αυτονομια με πολλα γκαζια θαπρεπε ναναι 220+ χλμ , τοσα βγαζει το δικο μου με ενα φουλ γεμισμα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από jskf16 »

swtirakos600 έγραψε: Παιδιά, συγνώμη για την ασχετοσίνη μου, αλλά τί είναι το TPS?
ΤPS , throttle position sensor

Άβαταρ μέλους
aspan
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Τετ 13 Μάιος 2009, 23:21
Model: -
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από aspan »

Θα περιμενα αν ειχε προβλημα το TPS να μου το εμφανιζει και αλλου και οχι μονο στην καταναλωση
Ποτε εγινε η ανακληση των TPS ?
θα κανω μια αναζητηση .....
Απόστολος

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από jskf16 »

Kαι για ολους εσας που ψαχνεστε , ρωτατε!!!

Δελτίο Τύπου
Αθήνα, 4 Οκτωβρίου 2006

Ανάκληση δικύκλων
YAMAHA μοντέλων
XT660R, XT660X, YZF R1
(04 -05), FZ6N/S, FJR1300/1300A, TDM900/900A, MT01, XV1700 για έλεγχο και πιθανή αντικατάσταση του αισθητήρα θέσης γκαζιού

Ο Γενικός Γραμματέας Καταναλωτή κ. Θανάσης Σκορδάς ανακοινώνει ότι η εταιρεία YAMAHA MOTOR CO. σε συνεργασία με τους εθνικούς διανομείς, και συγκεκριμένα στην Ελλάδα με τη ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ Α.Ε.Ε., και τη Διεύθυνση Τεχνικού Ελέγχου, εκτελεί πρόγραμμα ανάκλησης δικύκλων YAMAHA μοντέλων XT660R, XT660X, YZF R1 (04 -05), FZ6N/S, FJR1300/1300A, TDM900/900A, MT01 και XV1700.

Η ανάκληση αφορά όλα τα δίκυκλα των παραπάνω τύπων, έτους κατασκευής μέχρι και το 2005, στα οποία λόγω πιθανής δυσλειτουργίας στο ηλεκτρονικό εξάρτημα που ονομάζεται αισθητήρας θέσης γκαζιού (TPS) υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να σβήσει ο κινητήρας, όταν αυτός δουλεύει στο ρελαντί.

Μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί καμία περίπτωση ατυχήματος, που να σχετίζεται με το συγκεκριμένο θέμα.

Οι ιδιοκτήτες των ανωτέρω δικύκλων, θα ενημερωθούν εγγράφως μέσω συστημένης επιστολής, ώστε να προσέλθουν στα συμβεβλημένα συνεργεία του δικτύου YAMAHA σε όλη την Ελλάδα, για να γίνει έλεγχος και πιθανή αντικατάσταση του αισθητήρα θέσης γκαζιού.

Για περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινήσεις οι καταναλωτές παρακαλούνται όπως επικοινωνήσουν τηλεφωνικά με το Τεχνικό Τμήμα της εταιρείας ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ Α.Ε.Ε. στο τηλέφωνο 210 6293561-2-3 (αρμόδιος κος Ανδρέας Κοσκινάς).

...οποτε με τον αριθμο πλαισιου σας ξεκινατε να χτυπατε τηλεφωνα να τελειωνετε!

Ri3per

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Ri3per »

Παιδια εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και εγω με τον giorgaras και πηρα τηλ σε μια αντιπροσωπεια εδω στη θεσσαλονικη,πηγα απο εκει,
του εδωσα τον αριθμο αδειας μου και ειπε οτι θα με επαιρνε τηλ για να μου πει αν εχει αλλαχτει το tps,
τον παιρνω εγω στη τελικη και μου λεει οτι εχει αλλαχτει και οτι και καλα ειναι κατι αλλο,παιρνω εγω τωρα στην αθηνα στο τηλ που ειδα στο ποστ εδω και μου λενε οτι η συγκεκριμενη αντιπροσωπεια παρηγγειλε το tps την ημερομηνια που πηγα εγω και ειναι και στο ονομα της αδειας μου,ξαναπαιρνω στην αντιπροσωπεια και μου λεει ο κυριος αυτος οτι θελει να δει αν εχει αλλαχτει πρωτα και μετα να το αλλαξει εφ οσων εχει προβλημα.
τι γινεται ρε παιδια,με δουλευει ή οχι?

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από dimitrisfz »

το παραγγειλε με το αριθμο αδειας σου και ΑΝ εχει προβλημα το tps ΘΑ στο αλλαξει...
Ωραια μεχρι εδω.....αν ομως δεν εχει προβλημα, τι θα το κανει?
Θα το κρατησει, και θα φαινεται οτι το μηχανακι σου εχει αλλαξει tps??? +:Think=+::-k
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Ri3per

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Ri3per »

ναι αλλα εχει προβλημα το tps μου,συμφωνα με αυτα που διαβασα εδω για την συμπεριφορα της μηχανης μου εχει ολα τα σημαδια προβληματικου tps,
πες οτι λεει οτι μου το αλλαξε,εγω που θα το ξερω απο την στιγμη που δεν πρεπει να το δωσω φραγκο για την αλλαγη αυτη?

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από leras »

θα στο αλλαξει και δεν θαχεις θεμα πλεον
αν ψαξεις μεσα στο φορουμ θα βρεις και περιπτωσεις που ειχαν αλλαχτει και "ξαναχτυπησαν"
ειναι πολυ παλιοτερες περιπτωσεις αλλα ισχυει
killed by death !!!!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης