Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Άβαταρ μέλους
Jongou
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 23:35
Model: -
Τοποθεσία: Ρέθυμνο
Επικοινωνία:

Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από Jongou »

Παιδιά αγόρασα πρόσφατα το FZ6 Fazer s2 2008 και ο εμπορός μου είπε ότι το service book θα μου το εκτυπώσει από το internet γιατί ετσί θα γίνεται από εδω και πέρα! Δώστε μου τα φώτα σας. Μήπως μου έχει παίξει καμιά μαλ@##$ια και είναι παραεισαγωγής; πως μπορώ να το διαπιστώσω?
FZ6 Fazer S2 2008

pantelis
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν 2005, 11:13
Model: -
Τοποθεσία: Αγ. Δημητριος
Επικοινωνία:

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από pantelis »

Ενα τηλεφωνο στην Μοτοδυναμικη και με τον αριθμο πλαισιου θα μαθεις!!!
Στο Θείο ΜΑΣ....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jongou
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 23:35
Model: -
Τοποθεσία: Ρέθυμνο
Επικοινωνία:

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από Jongou »

Παντελή ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ξέρεις αν μπορώ να κινηθώ νομικά εναντίον του σε περίπτωση που είναι παραεισαγωγής? Και με ποιον τρόπο?
FZ6 Fazer S2 2008

Άβαταρ μέλους
pavlaras1
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 03:00
Model: MT09
Επικοινωνία:

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από pavlaras1 »

Jongou έγραψε:Παιδιά αγόρασα πρόσφατα το FZ6 Fazer s2 2008 και ο εμπορός μου είπε ότι το service book θα μου το εκτυπώσει από το internet γιατί ετσί θα γίνεται από εδω και πέρα! Δώστε μου τα φώτα σας. Μήπως μου έχει παίξει καμιά μαλ@##$ια και είναι παραεισαγωγής; πως μπορώ να το διαπιστώσω?
Το Service Book δεν στο δινουνε απο την αντιπροσωπεια και χωρις χρηματα.
Το Owners Manual σου δινουνε δεν ειναι το ιδιο.
Μην τα μπερδευετε αυτα τα δυο.
Το πρωτο που ζητας ειναι για τους μηχανικους και τους ηλεκτρονικους για το πως επισκευαζεται μια μηχανη και με ποια ανταλακτικα αντικαθιστουνται και με τι δυναμη βιδωνεις σφιγκης τις βιδες και αλλα τετοια.
Το Κοστος αυτου του CD ή του βιβλιου εχει εαν δεν κανω λαθος περιπου στα 50€
Το Owners Manual ειναι για το πως να χεριζεσαι να οδηγας και πως να συντηρεις την μηχανη σου και καθε ποσα χιλιομετρα να την πηγαινεις για τυπικο service.
Ελπιζω να σε καλυψα.

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από dimitrisfz »

pavlaras1 έγραψε:
Jongou έγραψε:Παιδιά αγόρασα πρόσφατα το FZ6 Fazer s2 2008 και ο εμπορός μου είπε ότι το service book θα μου το εκτυπώσει από το internet γιατί ετσί θα γίνεται από εδω και πέρα! Δώστε μου τα φώτα σας. Μήπως μου έχει παίξει καμιά μαλ@##$ια και είναι παραεισαγωγής; πως μπορώ να το διαπιστώσω?
Το Service Book δεν στο δινουνε απο την αντιπροσωπεια και χωρις χρηματα.
Το Owners Manual σου δινουνε δεν ειναι το ιδιο.
Μην τα μπερδευετε αυτα τα δυο.
Το πρωτο που ζητας ειναι για τους μηχανικους και τους ηλεκτρονικους για το πως επισκευαζεται μια μηχανη και με ποια ανταλακτικα αντικαθιστουνται και με τι δυναμη βιδωνεις σφιγκης τις βιδες και αλλα τετοια.
Το Κοστος αυτου του CD ή του βιβλιου εχει εαν δεν κανω λαθος περιπου στα 50€
Το Owners Manual ειναι για το πως να χεριζεσαι να οδηγας και πως να συντηρεις την μηχανη σου και καθε ποσα χιλιομετρα να την πηγαινεις για τυπικο service.
Ελπιζω να σε καλυψα.
Owners manual = Το βιβλιο χρησης της μηχανης οπως λεει πιο πανω pavlaras1
Service book = Το βιβλιαρακι που γραφονται τα Service της μηχανης
Service manual = Ολοκληρος τομος με σχεδιαγραμαμτα κτλ για λυσσιμο δεσιμο ολης της μηχανης το οποιο το βρισκεις και στο internet σε cd με κοστος 5€ ή ολο και καποιος απο εδω θα το εχει!!!

:/abwave::) :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από koulis »

dimitrisfz έγραψε: Service manual = Ολοκληρος τομος με σχεδιαγραμαμτα κτλ για λυσσιμο δεσιμο ολης της μηχανης το οποιο το βρισκεις και στο internet σε cd με κοστος 5€ ή ολο και καποιος απο εδω θα το εχει!!!

ποιος να το 'χει,ποιος να το 'χει?
+:Think=+::-k +:Whistle=+::- :mrgreen:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από dimitrisfz »

koulis έγραψε:
dimitrisfz έγραψε: Service manual = Ολοκληρος τομος με σχεδιαγραμαμτα κτλ για λυσσιμο δεσιμο ολης της μηχανης το οποιο το βρισκεις και στο internet σε cd με κοστος 5€ ή ολο και καποιος απο εδω θα το εχει!!!

ποιος να το 'χει,ποιος να το 'χει?
+:Think=+::-k +:Whistle=+::- :mrgreen:
Αν ειχε το 1000, θα του το ειχα πει......αλλα για το 600???? :oops:
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
SPARTAN
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 10:46
Model: -
Τοποθεσία: Ραφηνα-αττικης

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από SPARTAN »

Jongou έγραψε:Παιδιά αγόρασα πρόσφατα το FZ6 Fazer s2 2008 και ο εμπορός μου είπε ότι το service book θα μου το εκτυπώσει από το internet γιατί ετσί θα γίνεται από εδω και πέρα! Δώστε μου τα φώτα σας. Μήπως μου έχει παίξει καμιά μαλ@##$ια και είναι παραεισαγωγής; πως μπορώ να το διαπιστώσω?
Οποιος αγοραζει yamaha προερχομενο απο την μοτοδυναμικη το manual χρησης το παιρνεις με την μηχανη και book servise,,καρτα ευρωπαικης υποστηρηξης ερχονται στο σπιτισου μετα απο 1 μηνα μαζι και με καταλογους αξεσουαρ και επισημων συνεργατων.Τα περι κατεβασματος απο ιντερνετ κτλπ ειναι μπουρδες.Παρε μοτοδυναμικη και ελενξε αν ειναι δικοτης το μηχανακι.
Εικόνα

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από Theod »

Πριν 2-3 χρόνια το στέλνανε στο σπίτι μετά την αγορά της μηχανής. Δεν αποκλείεται όμως για λόγους κόστους να καταργήσανε το τυπωμένο owners manual και να είναι διαθέσιμο μόνο για download... Σίγουρα ένα τηλέφωνο για τσεκάρισμα στην Μοτοδυναμική είναι αναγκαίο...

Άβαταρ μέλους
SPARTAN
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 10:46
Model: -
Τοποθεσία: Ραφηνα-αττικης

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από SPARTAN »

Theod έγραψε:Πριν 2-3 χρόνια το στέλνανε στο σπίτι μετά την αγορά της μηχανής. Δεν αποκλείεται όμως για λόγους κόστους να καταργήσανε το τυπωμένο owners manual και να είναι διαθέσιμο μόνο για download... Σίγουρα ένα τηλέφωνο για τσεκάρισμα στην Μοτοδυναμική είναι αναγκαίο...
THEOD το ιδιο ειναι και τωρα σου ερχονται στο σπιτι.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από jskf16 »

SPARTAN έγραψε:
Jongou έγραψε:Παιδιά αγόρασα πρόσφατα το FZ6 Fazer s2 2008 και ο εμπορός μου είπε ότι το service book θα μου το εκτυπώσει από το internet γιατί ετσί θα γίνεται από εδω και πέρα! Δώστε μου τα φώτα σας. Μήπως μου έχει παίξει καμιά μαλ@##$ια και είναι παραεισαγωγής; πως μπορώ να το διαπιστώσω?
Οποιος αγοραζει yamaha προερχομενο απο την μοτοδυναμικη το manual χρησης το παιρνεις με την μηχανη και book servise,,καρτα ευρωπαικης υποστηρηξης ερχονται στο σπιτισου μετα απο 1 μηνα μαζι και με καταλογους αξεσουαρ και επισημων συνεργατων.Τα περι κατεβασματος απο ιντερνετ κτλπ ειναι μπουρδες.Παρε μοτοδυναμικη και ελενξε αν ειναι δικοτης το μηχανακι.
+1000

Άβαταρ μέλους
Jongou
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 23:35
Model: -
Τοποθεσία: Ρέθυμνο
Επικοινωνία:

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από Jongou »

Λοιπόν ακούστε τι έγινε...

Πήρα τηλέφωνο στη μοτοτοδυναμική και μου είπαν ότι δεν έχουν εισάγει αυτοί τη μηχανή! Μου άναψαν τα λαμπάκια!!!! :{}\/
Πήγα στον έμπορο και του είπα τι γίνεται με το manual και το βιβλιαράκι που γράφουμε τα service; :?:
Μου είπε ότι αυτός που φέρνει τη μηχανή δεν είναι η μοτοδυναμική αλλά ένας άλλος από την αθηνα που συνεργάζεται!
Μου είπε πως το manual θα πρέπει να το κατεβάσω από το internet το οποίο το είχα πριν μου έρθει η μηχανή και το έχω εκτυπώσει.
Επίσης πήρε τηλέφωνο στον συνεργάτη του στην Αθήνα και τον ρώτησε για το servive book και είπε ότι θα του το στείλει! :)
Τέλος τον ρώτησα τι παίζει με την εγγύηση, γιατί ξέρω πως τα παραεισαγωγής δεν έχουν εγγύηση, και μου είπε πως η μηχανή έχει κανονικά 2 χρόνια εγγύηση από την ημερομηνία έκδοσης της άδειας! Ρε παιδιά τι παίζει τώρα να ανησυχώ ή όχι; Τι παίζει με τα παραεισαγωγής;
Ευχαριστώ για την υποστήριξή σας!!! :/abwave::)

ΥΓ.. Το Service manual το έχω επίσης αλλά δεν λέει να το εκτυπώσει κανείς.. (πολλές σελίδες) +:Whistle=+::-
FZ6 Fazer S2 2008

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από Theod »

Εντάξει μην αγχώνεσαι...

Το ίδιο μηχανάκι είναι, απλώς σε θέματα εγγύησης δεν έχεις την κάλυψη της Μοτοδυναμικής ή τέλος πάντων αν την χρειαστείς δεν θα στην δώσουν χωρίς αιματοκύλισμα...

Πάντως είναι ελεεινό που δεν στο είχε πεί (αν και θα έπρεπε να το είχες εσύ ρωτήσεις από πριν) και πάνω σε αυτό θεωρητικά μπορείς να τεκμηριώσεις μέχρι και ακύρωση της πώλησης... και επιπλέον σαν μηχανάκι παραεισαγωγής θα έπρεπε να το είχες πάρει και σε καλύτερη τιμή από αυτήν που πουλάνε τα επίσημα οι έμποροι του δικτύου...
Δεν γνωρίζω πόσο είσαι διαθετειμένος να το τραβήξεις το πράγμα, πάντως εγώ στην θέση σου θα έκανα φασαρία και θα απαιτούσα αν μη τι άλλο μια επιπλέον έκπτωση στο τίμημα αγοράς...

Άβαταρ μέλους
Jongou
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 23:35
Model: -
Τοποθεσία: Ρέθυμνο
Επικοινωνία:

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από Jongou »

Δε ρώτησα αν επρόκειτο για παραεισαγώμενο γιατί μου έδειξε τον επίσημο τιμοκατάλογο της ΥΑΜΑΗΑ όταν μου είπε την τιμή και έτσι δεν το είχα σαν απορία. Πάντως το κόψιμο της τιμής θα το απαιτήσω!!! Ευχαριστώ Theod!!
FZ6 Fazer S2 2008

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Το Service Book το κατεβάζουμε από το Internet;

Δημοσίευση από manos_mas »

Jongou έγραψε:Λοιπόν ακούστε τι έγινε...

Τέλος τον ρώτησα τι παίζει με την εγγύηση, γιατί ξέρω πως τα παραεισαγωγής δεν έχουν εγγύηση, και μου είπε πως η μηχανή έχει κανονικά 2 χρόνια εγγύηση από την ημερομηνία έκδοσης της άδειας! Ρε παιδιά τι παίζει τώρα να ανησυχώ ή όχι; Τι παίζει με τα παραεισαγωγής;
Ευχαριστώ για την υποστήριξή σας!!! :/abwave::)

ΥΓ.. Το Service manual το έχω επίσης αλλά δεν λέει να το εκτυπώσει κανείς.. (πολλές σελίδες) +:Whistle=+::-
Σχετικα με τις εγγυησεις
Η εκαστοτε αντιπροσωπεια ειναι υποχρεωμενη να σου παρεχει εγγυηση AKOMA KAI αν το μηχανακι δεν ειναι αγορασμενο απο αυτη. ( Ας το εχεις αγορασει και απο το εξωτερικο ). Ειναι ενα παραμυθι που πουλανε εδω και χρονια οι Ελληνικες ΜΟΝΟ αντιπροσωπεις ( στο εξωτερικο δεν ισχυουν αυτα ). Εφοσον το μηχανακι ( η αμαξι ) εχει παραχθει απο το εργοστασιο που η καθε αντιπροσωπεια αντιπροσωπευει , ειναι υποχρεωμενη να σου καλυψει καποιο ελλατωμα. Προυποθεση να εχουν τηρηθει τα προβλεπομενα SERVICE, οχι απαραιτητα στην αντιπροσωπεια , αλλα ακομα και σε γενικα συνεργειο εφοσον εχει νομιμη αδεια να ασκει το επαγγελμα , και υπαρχουν αποδειξεις αγορας των απαραιτητων ανταλακτικων και τιμολογιο των προβλεπομενων εργασιων .
Παραδειγμα εχεις αγορασει BMW στην Γερμανια και κανοντας ενα ταξιδι στην Ελλαδαρα μενεις απο ελλατωμα του αυτοκινητου ..... Μπορεις να πας και να ζητησεις απο το επισημο δικτυο να στο αντικαταστησει.
Αν παει Γερμανος σε Ελληνικη αντιπροσωπεια , δεν νομιζω να του το αρνηθουν γιατι τοτε το ξερουν οτι την εχουνε "βαμενη".
Θα γυρισει ο Γερμανος στην Γερμανια και θα κανει ενα ωραιο γραμμα παραπονων στην Μαμα BMW κσι θα πει οτι σε επισημο δικτυο της BMW στην Ελλαδα ,αρνηθηκαν να του καληψουν ελλατωμα του αυτοκινητου.
Το ιδιο σκεφτηται το και για τα μηχανακια παραεισαγωγης . Δεν εχουν αγοραστει απο την Ελληνικη αντιπροσωπεια , αλλα ο εισαγωγεας το εχει αγορασει απο καποια επισημη αντιπροσωπεια του εξωτερικου , η απο την Ιαπωνια . Με λιγα λογια το μηχανακι εχει βγει απο εργοστασιο της YAMAHA οποια διαδρομη και αν εχει ακολουθησει για να φτασει στην Ελλαδα, και η αντιπροσωπεια της YAMAHA ειναι υποχρεωμενη να παρεχει εγγυηση σε ΟΛΑ τα προιοντα της εταιρειας που αντιπροσωπευει , ειτε ειναι αγορασμενη απο αυτην ειτε οχι.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες