DIAGNOSTIC MODE/FUEL INJECTION CONFIGURATION

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
lousou76

DIAGNOSTIC MODE/FUEL INJECTION CONFIGURATION

Δημοσίευση από lousou76 »

Δεν ξέρω αν έχετε διαβάσει στο sercvice manual το section που εξηγεί το υπέροχο DIAGNOSTIC MODE που μπορεί κανείς να δει στο panel και με βάση τον πίνακα λαθών που εξηγεί το manual να ξέρει τι συμβαίνει στο μηχανάκι του.

Επίσης υπάρχει και το Co mode στο οποίο ρυθμίζει κανείς τις εξαγωγές καυσαερίων C1 για τον πρώτο και 4ο κύλινδρο και C2 για τον 2ο και 3ο.
Ενδεικτικά αναφέρω ότι οι δικές μου αρχικές ρυθμίσεις ήταν C1=-5, C2=15.
Σε άλλο έχω δει -4 και 20 τις οποίες και δοκιμάζω τώρα, ενώ επειδή δεν είχα διαβάσει καλά το manual είχα καταφέρει από προχθές να έχω C1 117 kai na μην καταλαβαίνω γιατί δε τραβάει και γιατί ακούγεται μπουκωμένο.

Για να μπείτε στο Mode βάζετε νεκρά, κλείνετε το kill switch και πατώντας τα 2 πλίκτρα SELECT και RESET γυρνάτε το κλειδί στο ON (από σβηστό). Τα κρατάτε πατημένα για πάνω από 8 sec και η οθόνη θα δείξει DIAG.
Με τo select και το reset αλλάζετε αρχική επιλογή από DIAG σε Co και όταν θελήσετε να επιλέξετε τα κρατάτε πατημένα και τα 2.
Παρομοίως για να δείτε τη ρύθμιση του C1 πρέπει να γράφει "C1 0"
στην οθόνη, να πατήσετε και να κρατήσετε πατημένα τα 2 πλήκτρα μέχρι να βγάλει ένδειξη στη μέση. π.χ. "C1 -4 0". Επιλέγετε και βγαίνετε πατώντας και τα 2 πλήκτρα.

To DIAG δείχνει τους κωδικούς λαθών. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς αλλά τα εξηγεί στο manual. Πα να δω...

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

παιδια ΚΑΘΕ αντιπροσωπεια παρεχει με καποιο μικρο κοστος το βιβλιο της καθε μηχανης που η ιδια εχει εισαγει στην ελλαδα.

εγω ανεκαθεν αγοραζα απο καθε αντιπροσωπεια το technical manual της μηχανης μου και μαλιστα μου ειχε κινησει την περιεργεια η μεγαλη ανεση και ευκολια το διαθετουν σε καθε ενδιαφερομενο!!

την στιγμη που λιγοι εξουσιοδοτημενοι αντιπροσωποι ειναι αυτοι που ειναι διατεθιμενοι να το δωσουν σε οποιον ενδιαφερομενο......
ειχα κανει συγκεκριμενα παραπονα στον σαρακακη πιο παλια γιατι ενω αυτοι μολις το ζητησα μου το εδωσαν αμεσως ενω ο αντιπροσωπος τους στη χαλκιδα μου ειχε πει οτι ουτε αυτουνου του το εδινε η honda οποτε που να το βρει να το δωσει σε μενα!!!! :shock: :shock:

μολις του το ειπα του συγκεκριμενου αντιπροσωπου οτι η honda μου το εδωσε αμεσως μολις το ζητησα και οτι μου ειπαν οτι αυτα που μου ειχε πει ηταν δικαιολογιες,αυτος μου ειπε οτι ναι ρε φιλε αλλα αν διναμε τα εγχειριδια σε ολους οσους αγοραζουν μηχανη τοτε εμεις θα τα ειχαμε κλεισει τα μαγαζια μας :shock: :shock: :shock:

στο θεμα μας τωρα...

στο τηλ 21062933567 και στο 2106293400
της yamaha στη μοτοδυναμικη παρτε τηλ κα απλα ζητηστε το!!!!

μερικες φορες μπορει να τυχει να μην το εχουν ηδη εκτυπωμενο η να εχει εξαντληθει..κανενα προβλημα!!οταν το ειχα ζητησει δεν το ειχε τελειωσει ακομα το εκτυπωτηριο που συνεργαζοταν η yamaha και πηρα αυτους.
ε μολις εκτυπωθηκε την αλλη μερα το ειχα ηδη παραλαβει και αν θυμαμαι καλα εκανε γυρω στα 20-25ε.

γιατι δεν ειναι η πρωτη φορα που χρειαστηκα κατι απο yamaha ....

και ειναι για μενα τουλαχιστον απο προσωπικη εμπειρια οτι καλυτερο σε αποψη εξυπηρετηση πελατων και οχι μονο !!!!
:wink: :wink:
:wink:
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

Άβαταρ μέλους
Johnny1
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ 2005, 13:05
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Johnny1 »

Εμένα το Ευρωπαικό Manual που δίνει η Ελληνική αντιπροσωπεία μου κόστισε 40€ με σπιράλ συν τις extra σελίδες που έχει για το γυμνό......
Γιάννης

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

Johnny1 έγραψε:Εμένα το Ευρωπαικό Manual που δίνει η Ελληνική αντιπροσωπεία μου κόστισε 40€ με σπιράλ συν τις extra σελίδες που έχει για το γυμνό......
το ιδιο εχω και γω γιαννη.. :wink: :wink:
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες