Νερο στην βενζινη η κατι αλλο?

Τα 600cc με κινητήρα ψεκασμού απο το 2004 εως το 2010
Απάντηση
Nitse4

Νερο στην βενζινη η κατι αλλο?

Δημοσίευση από Nitse4 »

Το μοτερ το πηρα εδω και 2 εβδομαδες και δεν το ξερω καλα ,γι' αυτο το λογο ζητω την βοηθεια σας.Ειχα παει μια βολτα περιπου μιση ωρα,με αρκετο μαρσαρισμα και ολα μια χαρα κανα 2km πριν φτασω στο σπιτι μου αρχιζει να μπερδευει και να μην κραταει ρελαντι,σταματαω στην ακρη παταω μιζα,τιποτα μετα ξανα με λιγο γκαζι παιρνει με το ζορι και το ρελαντι να παιζει στης 800 στροφες.Το πηγα μαρσαροντας και με μπερδεματα στο δουλεμα.Απο εκει και περα το εσβησα για 10 λεπτα και με το που το ξαναεβαλα μπροστα ολα κανονικα.Βεβαια μου φανηκε οτι μετα τον ανεφοδιασμο δεν τραβουσε οπως πριν??? ειναι του 05'.Μπορει να ειναι TPS??? H νερακι στην βενζινη ??? το εχει παθει κανεις???

PeterMurphy

Δημοσίευση από PeterMurphy »

Φιλε Nitse4..ακριβως το ιδιο προβλημα ανεφερε στο φορουμ αυτο το ΣΑΒ/ΚΟ....κ συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα μαλλον πας κ συ οπως κ γω για TPS.Η ιδια η γιαμαχα (εξουσ/νο) μου τονισαν οτι μοντελα 04-05 εχουν το παλιο TPS..Εμενα μου το κανε στα 7.500 χλμ..σε αλλους πιο νωρις κ αλλους αργοτερα..Ακριβως τα ιδια συμπτωματα..ενα μπουκοωμα της μηχανης,το γκαζι δεν αποκρινοταν,οι στροφες αλαλουμ..κ αποτελεσμα να κοιταω τη μηχανη κ να απορω σταματημενος δεξια..Εφοσον εχεις εγγυηση ολα καλα...πηγαινε σε εξου/νο κ πες τους το(να σαι σιγουρος οτι το προβλημα το γνωριζουν)..ηδη το χω παραγγειλει εγω κ απο βδομαδα θα το φορεσουν..τι να κανεις..ελπιζω τουλαχιστον να μη μου κανει παλι τπτ στα πολλα..εκει αντε να το μαζεψεις...οπως καταλαβες ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα της μηχανης..απο τοτε εχω να κοιμηθω ρε γμτ..

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jo.Da. »

παίδες εμένα το δικό μου πρόβλημα ήταν το εξής : http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... adid=22745
βέβαια μετά από κάποες μέρες το ξαναέκανε.πήγα στο εξουσιοδοτημένο και άλλαξα αισθητήρα γκαζιού...όλα μέσα στην εγγύηση.τώρα δεν ξέρω αν tps=αισθητήρας γκαζιού...πάντως από τότε κ έπειτα όλα καλά...
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

Jo.Da. έγραψε:παίδες εμένα το δικό μου πρόβλημα ήταν το εξής : http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... adid=22745
βέβαια μετά από κάποες μέρες το ξαναέκανε.πήγα στο εξουσιοδοτημένο και άλλαξα αισθητήρα γκαζιού...όλα μέσα στην εγγύηση.τώρα δεν ξέρω αν tps=αισθητήρας γκαζιού...πάντως από τότε κ έπειτα όλα καλά...

T.P.S. = Throttle Position Sensor = Αιθητήρας θέσης γκαζιού :wink:

Nitse4

Δημοσίευση από Nitse4 »

Pε παιδια εχουν περασει 3 μερες και δεν μου εχει παρουσιασει τιποτα παρομοιο,τι γινεται ??εσας με το που ειχε προβλημα το tps σας το εκανε συνεχεια, η μετα απο μερες??? θελω να φυγω χαλκιδικη και το σκεφτομαι....και το διευκρινιζω ειναι του 05' βγαζουν και αυτα tps κανονικα??

PeterMurphy

Δημοσίευση από PeterMurphy »

Φιλε Nitse4 ...ακριβως τα ιδια κ σε μενα...μου το κανε μια φορα..κ τελος!!Τωρα ολα καλα..απλα ειναι ρισκο ρε συ..αν στο ξανακανει στα πολλα η σε καμια στροφη αντε να το κρατησεις..απ την αλλη τι να κανεις..να κλειστεις μεα μεχρι να το αλλαξεις?..ειναι ρισκο..παντως επειδη απο αυτα που ακουω το πιθανοτερο ειναι να μου το ξανακανει(αλλοι μου παν ΟΧΙ στανταρντ) ηδη το χω παραγγειλει για να τελειωνουμε με αυτην την ιστορια..Εξου/νοι μου εγγυηθηκαν οτι τα 04-05 φεηζερ..εχουν το παλιο TPS.....

PeterMurphy

Δημοσίευση από PeterMurphy »

Φιλε Nitse4 αν εισαι εντος εγγυησης θα ναι δωρεαν η αντικατασταση(σου ξαναλεω οτι ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ το προβλημα με τα TPS) ..Αν εισαι εκτος ομως..υπολογισε ενα 100αρικο για την αλλαγη.Κ μενα δε μου χει ξανακανει τιποτα αλλα απο βδομαδα εχω ραντεβου για αλλαγη..

Nitse4

Δημοσίευση από Nitse4 »

Tελικα peter εαν δεν βρω την εγγυηση, ποσο πληρωσες εσυ???...Γιατι εγω το αφησα και μου το ξαναεκανε μετα απο 2 εβδομαδες :(

PeterMurphy

Δημοσίευση από PeterMurphy »

Στο ξανακανε ε?...Φιλε μου Nitse4 αν δεν την βρεις την εγγυηση υπολογισε ενα κατοσταρικο για TPS και αλλα τοσα περιπου πανω κατω για την τοποθετηση.Επιτελους το αλλαξα κ ηρεμησα ρε συ..να θες να ανοιξεις λιγο το γκαζι κ να φοβασαι μη σου κανει κανα τετοιο παλι ειναι μεγαλο ρισκο..ειδικα αν εισαι πανω σε καμια στροφη..να δω τι κανεις εκει..Ευχομαι να την βρεις τιν εγγυηση φιλαρακι ειδαλλως μαζεψε κανα φραγκο ,παραγγειλε το να ξεμπερδευεις με αυτην την ιστορια..ασχετο..μιας που θα το πας πες τους να κανουν κ ενα γενικο check στο μηχανακι..σφιξιματα κλπ(εννοειται τσαμπε,τοσα θα τους σκασεις )..

Nitse4

Δημοσίευση από Nitse4 »

Ναι Peter μου το ξαναεκανε αλλα μετα απο 2 εβδομαδες διαφορα ,απο την πρωτη φορα..Ενα σταματημα 10 λεπτα και μετα ολα κανονικα,να σε τρελανει.Τελος παντον τωρα το απογευμα θα παω στο συνεργειο να κλεισω για service και να δω τι θα μου πουμε.Το κακο ηταν οτι μου το εκανε στης διακοπες (χαλκιδικη)και εαν εμενε εκει, τρεχα γυρευε.

Άβαταρ μέλους
killervolos
Δημοσιεύσεις: 488
Εγγραφή: Δευ 09 Μάιος 2005, 16:07
Model: FZ1
Τοποθεσία: Παντού
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από killervolos »

Α ρε αθανατη ΥΑΜΑΗΑ... Το 1ο TPS το αλλαξα στις 8-11-05 με 18.000χλμ
Σε γυρο Πηλιου χθες, περιπου 120χλμ μπορει και να εσβησε πανω απο 15 φορες ο κινητηρας οταν παταγα συμπλεκτη... και ξαναεπαιρνε μπρος οταν τον αφηνα κ τσουλουσε με την φορα. Σημερα που το τσεκαρα παλι πηγαινοντας στη δουλεια μου σβησε 1-2 φορες επειδη το επιδιωξα.
Σημερα παρηγγειλα καινουργιο στην ΥΑΜΑΗΑ με 37.000χλμ. Και μου ειχαν βαλει τον βελτιωμενο (ετσι ειχαν πει).
Η εγγυηση μου εχει τελειωσει πριν 20 μερες και το το σερβις των 30.000 δεν το εκανα στην αντιπροσωπεια για δικους μου λογους!
Ελπιζω να μουν το καλυψουν... γιατι αλλιως τους πηρε και τους σηκωσε!
Τουλαχιστον το παρειγγειλαν με εγγυηση

Αθανατο TPS :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

ΥΓ. Υπαρχει περιπτωση να σβηνει πιο ευκολα σε μεγαλο υψομετρο λογω διαφορετικου μιγματος?
Carpe Diem

Θα μείνω πάντα ιδανικός κ ανάξιος εραστής,
των μακρυσμένων ταξιδιών και των γαλάζιων πόντων...

hatji
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ 2005, 12:34
Model: -
Τοποθεσία: Καισαριανη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hatji »

Καλημερα σε ολους.Στον 1,5 χρονο που εχω το δικο μου,μου το εχει κανει 3 φορες.Βεβαια δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα εμενα μου το εκανε μολις την εβαζα μπροστα(επεφταν οι στροφες στις 850 και εσβηνε) οχι εν κινηση.Κατοπιν τουτου διαπιστωσα οτι εαν εκλεινα το διακοπτη με το κλειδι για μερικα δευτερολεπτα,οταν την ξαναεβαζα μπροστα ηταν ολα μια χαρα.
Μετα και απο την 3 φορα και καθως η εγγυηση φτανει στο τελος της,πηγα απο εκει που την πηρα (ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ-ΜΙΧΑΛΟΚΟΠΟΥΛΟΥ) για να δει τι συμβαινει.Το αποτελεσμα ηταν να την κανει μια βολτα κανα τεταρτο περιπου και να μου πει πως δεν δειχνει να ειναι το ΤPS.Μου ανεβασε το ρελαντι στα 1200 περιπου (ζεστη)? και μου ειπε να μην ξαναβαλω βενζινη απο ΒΡ (αν βαζω) γιατι δεν ειναι καλη.
Το ερωτημα ειναι αν μεσω υπολογιστη μπορει να δει ενα συνεργειο αν η μηχανη μου εχει προβλημα στο ΤΡS η οχι?(δεν το εκανε ο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ)
Θα ηθελα σας παρακαλω αν καποιος ξερει να μου πει τι συμβαινει οπως επισης και ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο που θα μπορει να μου πει εγγυημενα αν υπαρχει προβλημα και τι ακριβως.

Ευχαριστω εκ τον πρωτερον

pantelis
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν 2005, 11:13
Model: -
Τοποθεσία: Αγ. Δημητριος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pantelis »

hatji έγραψε: Το ερωτημα ειναι αν μεσω υπολογιστη μπορει να δει ενα συνεργειο αν η μηχανη μου εχει προβλημα στο ΤΡS η οχι?(δεν το εκανε ο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ)
Θα ηθελα σας παρακαλω αν καποιος ξερει να μου πει τι συμβαινει οπως επισης και ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο που θα μπορει να μου πει εγγυημενα αν υπαρχει προβλημα και τι ακριβως.

Ευχαριστω εκ τον πρωτερον
Υπαρχει αρχειο λαθων στο οργανακι της μηχανης σου.
Απο εκει μπορει να διαγνωσει απο που εγινε το σβησιμο.

Συνεργεια πολλα...
http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?t=2785

Εγω σε αυτο παω...
Στο Θείο ΜΑΣ....

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “FZ6 Fazer /FZ6 - FZ6 Fazer S2 / FZ6 S2”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες